-=- Unreal Tournament -=- Unreal Tournament 3 -=- UT2004 -=- UT 2003 -=- Unreal 2 -=- Mutatory Mody Patche Dodatki -=-

[BunnyTrack] [Turniej Unreal] [Biblia UT] [Unreal Zone]  [BEST] [Community Bonuspack] [CUED] [Emperor's Soldiers] [Gangsters] [High Quality] [Liga UT] [Scena] [rA] [Terrible Team] [The Chosen One]

Informacje

Newsy
Archiwum Newsów
Forum
IRC Chat
FAQ
Serwery
Klany
Linki
Redakcja
Reklama/Bannery

Teksty

Wysyłamy PM w HLC
Recenzja UT3
by Tom

Reprezentacja
I Zlot 2k3
Przyspiesz UT i 2k3
Q3A vs UT
Tactical Ops 2.0
Infiltration
Domowa sieć LAN
Zmiany w plikach ini
UT Tweak
UT Admin
UT Serwer
Skin Tutorial
Unreal 2 Alpha
ServerSide Bug
LP Okoniny 2k2

Wywiady

Ciocia Krysia
[SoF]Doom
eXpL@S!V_;P
[DFP]CarMac
Immortal
Banita[BB]
yavor|sYs
Iapa|rA
GitzZz
ck_Yan3k
Andro|rA
Youzack
Pajda
SzakaL

Tournament

SinglePlayer
Multiplayer
Bronie
Przedmioty
Cheaty
Boty
HUD
Tryby Gry
DM 1 on 1
Opcje
Galeria
Konsola
Mody
Mutatory
Programy
Mapy
Voice Packi
Modele i Skiny
Inne

Tournament 2003

Bronie
Przedmioty i ruchy
Konsola i Aliasy
Patche i dodatki
Mutatory
Mody
Modele
Mapy i MapPacki
Voice/Ann'cer/Music
Programy
Demo Download
Dema Graczy
Screeny
Filmy
Inne
Archiwum plików

Tournament 2004

Bronie
Pojazdy
Tryby Gry
Demo Download
Mutatory
Mody
Modele
Mapy i MapPacki
Voice Packi
Patche
Programy
Inne

Tournament 3

UT 2007 Info
UT 3 Info
UT 3 FAQ
Mutatory
Mody
Mapy
Patche
Demo Download
Trailery
Inne

Unreal 2

Recenzja
Screeny
Bronie
Demo Download
XMP
Mapy i MapPacki
Mission Packi
Muty XMP
Mody
Patche
FAQ
Tapety
Filmy
Winamp

Championship

Co to jest?
Screeny
Tapety
Filmy

Unreal Engine 3

Filmy
Gears of War
Partnerzy


Infiltration

Infiltration, które początkowo było WeaponPackiem należy do rodziny bardzo popularnych modów realistycznych. Mówiąc o modach realistycznych zwykle co pierwsze nam przychodzi na myśl to bijący rekordy popularności Counter Strike czy "bracia" (ten sam engine) Inf. Tactical Ops i Strike Force. Infiltration jest u nas modem praktycznie nie znanym mimo, ze jest on najstarszym tego typu modem dla UT (wywodzi się jeszcze z pierwszego Unreala) i nie wątpliwie ma spora popularność w innych krajach. Tak małą w Polsce popularność Inf. zapewnił sobie dosyć dużym poziomem skomplikowania i realizmem przy którym np. TO jest wręcz śmieszny. Można powiedzieć spokojnie, ze jest zdecydowanie najrealniejszym modem tego typu. Ci, którzy w niego spróbowali zagrać po dziesięciu minutach albo porzuca wszystko dla niego albo go znienawidzą. Ale przejdźmy do samej gry :)

Infiltration w przeciwieństwie do konkurencji przedstawia nam walkę 2 bliżej nieokreślonych ugrupowań. Brak tu wyraźnego podziału na dobrych i na złych. Gracz może swobodnie dopasować sobie rodzaj kamuflażu (a jest tego naprawdę sporo i rożne są odpowiednie do rożnych terenów), nakrycia głowy, twarzy (kolor skory i malowanie maskujące) lub nawet założyć rożnego koloru kominiarki. Taka mnogość w konfiguracji postaci jest bardzo mila i pozwala ekstremalnie wczuć się w klimat.

Po ubraniu naszego bohatera przechodzimy do selekcji uzbrojenia. I rzecz tu najważniejsza - nie opieramy się na systemie zdobywania pieniędzy i kupowania wyposażenia. Wprawdzie w menu są pieniądze i broń ma swoje stawki jednak jest to tylko pozostałość po starym pomyśle i nie ma ona żadnego znaczenia. Wyposażenie dobieramy względem ilości miejsca/wagi i definiujemy z nich zestawy, które później podczas meczu wybieramy. Przeciążona postać porusza się wolniej (i nie ma tutaj jak w CS i TO zależności trzymana broń = szybkość poruszania/wysokość skoków) i oczywiście szybciej się meczy co obrazuje pasek zapasu sil naszej postaci. Czyli czym mniej zabierzemy tym łatwiej nam walczyć. Gospodarowanie zapasami ułatwia nieco możliwość wyrzucania nie tylko broni ale także samej amunicji (np. jednego lub więcej magazynka do M16) co jest niezwykle przydatne w grze teamowej. W każdej chwili także widzimy jaką broń ma przy sobie gracz gdyż jest ona cały czas widoczna na modelu postaci - np. gdy zmienimy M16 na Berette to postać odwiesi karabin na ramie i będzie on tam cały czas widoczny. A modele są naprawdę szczegółowo odwzorowane, szczególnie jak się zwróci uwagę, że część broni można modyfikować (np. do Sig’a 551 można doczepić cel. laserowy, cel. optyczny, do innych broni są jeszcze tłumiki, latarki, granatniki czy rożne rodzaje magazynków) co oczywiście widać zarówno w działaniu jak i na modelu. Warto również zaznaczyć, że leżąca broń/amunicja wybucha gdy w nią strzelimy.

Mamy już postacie, broń czego nam jeszcze brakuje ? Oczywiście map :) Pomijam przy tym dostępne tryby gdyż są one standartowe dla tego typu modów (DM, TDM, CTF etc.). Mapy są duże i stosunkowo szczegółowe. Co warto podkreślić w mapach mniejszy był nacisk na specjalne wymodelowanie pod rozgrywkę (jak to ma miejsce u konkurencji), a bardziej położono nacisk na odwzorowanie prawdziwych terenów. Na mapach jest masa rożnych występów, przejść itp. Czujemy się na nich jak na prawdziwych akcjach i nigdy nie wiadomo gdzie jest przeciwnik (np. zdarzyło mi się schować w najniższej części jednego z budynków zrujnowanej wioski w Kosowie skąd przez maluteńkie okienko, którego zaledwie uchyliłem jedna drewniana okiennice wypatrywałem przeciwnika mając robara .50 w rękach... a trzeba zaznaczyć, że była cieeemna noc i założyłem ciemny kamuflaż wiec do momentu oddania strzału byłem prawie niewidoczny nawet gdy przeciwnik patrzył w moim kierunku). Mapy zasługują na dużego plusa.

Czas na parę słów o rozgrywce. Włączamy grę brniemy przez ogrom skomplikowania opcji (z punktu widzenia graczy np. TO) konfiguracji uzbrojenia/postaci/gry i zaczynamy mecz. Tu czas na pierwszy szok... postacie poruszają się naprawdę wooolno. Ten aspekt odrzuca już nam polowe graczy. Oczywiście można biegać co jednak powoduje szybkie meczenie się postaci oraz lekkie opóźnienia w jej reakcjach (no bo niby jak żołnierz może szybko biegnąć i nagle stanąć jak wryty by prowadzić celny ogień). Postać może także przykucnąć i chodzić skulona, czołgać się lub wykonać szybki pad (przydatne gdy nagle znajdziemy się pod ostrzałem). Kolejna niespodzianka spotyka gracza gdy usiłuje on znaleźć celownik na ekranie. Brak celownika znany jest już ze Strike Force jednak tam mogliśmy nacisnąć przycisk i przybliżając bron do postaci pojawiała nam się kropeczka podobna do cel. laserowego. Próbując to zrobić w Inf. spotyka nas zdziwienie - postać całkowicie przystawia twarz do broni. Ogranicza nam to oczywiście widok ale ukazuje kolejna zaletę modeli - możemy dokładnie wycelować dzięki znajdującej się na modelu broni muszce! To oczywiście nie koniec niespodzianek i tak uważny gracz zauważy, że wykonując baaaardzo delikatne ruchy myszka poruszamy samymi rękami postaci (a wiec i bronią) zamiast całą postacią (a wiec patent z naklejeniem celowniczka na środek monitora odpada;). Pozwala to na dokładne wycelowanie bez poruszania postacią oraz kontrowanie odrzutu broni co jest sprawa niezwykle ważna. Na pewno spotka Was też zdziwienie gdy stając przy ścianie nie będziecie się mogli obrócić w jej kierunku. Dzieje się tak dlatego, ze bron nie przenika przez ściany i przeszkody lecz blokuje się o nie. W przypadku gdy jesteśmy w bardzo wąskim przejściu musimy więc unieść bądź opuścić karabin by obrócić postać. Także strzelając zza rogu musimy uważać by chowając się za niego nie zablokować się (odpada strafe lewo-prawo nonstop... no chyba, że nie wystawiamy lufy za budynek). Ciekawe rozwiązanie zastosowano także przy granatnikach 40mm (ręczny H&K oraz M203). Otóż może się zdarzyć, że wystrzelony granat nie wybuchnie. Dlaczego ? Musicie wiedzieć, że granaty uzbrajają się dopiero po przeleceniu czterdziestu metrów. Dlatego z mniejszego dystansu jedynie siła uderzenia pocisku o ciało może lekko zranić przeciwnika. Warto też skoro przy granatnikach jesteśmy zaznaczyć, że rozkładany celownik H&K jest w pełni funkcjonalny i nie przypominam sobie by w jakiejkolwiek innej grze był możliwy do praktycznego użycia.

Wyobraźmy sobie przykładową akcje na mapie ManorFarm. Cicho przez zabudowania skradamy się oddziałem w stronę domu... Ew. patrole wyposażone w AKMSU cicho eliminujemy za pomocą broni z tłumikiem (MP5, P90) lub nożem, zaś ciała chowamy w zabudowaniach gospodarczych i kępach krzaków (a właśnie czy wspominałem już, że możemy przenosić ciała zabitych?;). Snajper z Robarem .50 ukryty w pobliskiej szopie bierze na cel strażnika na dachu wyposażonego w M16 z celownikiem optycznym, a równolegle w tym czasie dwóch ludzi z P90 ustawia się pod głównym wejściem szykując granaty odłamkowe, kolejnych dwóch z MP5 tuż przed domem jest ukrytych za drzewami/w krzakach, zaś ostatni z shotgunem podkradł się altanką i obstawił tylnie drzwi. *Position Secure!* Żołnierze przy głównym wrzucają do przedpokoju i pokoju dziennego granaty odłamkowe.. Snajper liczy 1..2.. Strzela... Strażnik na dachu spada gdy jednocześnie wybuchają granaty. *GoGoGo!* Żołnierze z MP5 wyskakują zza drzew i krzewów i rozpędzeni skaczą przez okna do salonu i pokoju dziennego (tak tak szyby pękają z hukiem gdy przechodzimy przez nie z rozpędem). Pełna koordynacja – w momencie gdy pękają szyby wkraczają ludzie z P90 i samotnik z shotgunem od tyłu. Snajper, który wypełnił już swą powinność wyciąga Five-seveN i obstawia wejście do piwnicy gdyby jakiś zabłąkany przeciwnik szukał tamtędy ucieczki. Prawda, że brzmi smakowicie ? Co prawda takie akcje zdarzają się tylko na meczach zespołów, które przed rozpoczęciem ustalili zasady zachowań ale są i wyglądają lepiej niż niejeden film akcji (w ogóle biorąc pierwsze lepsze demo nagrane w Inf. mamy rozrywkę klasy „Helikopter w ogniu”).

Po tych wszystkich przygodach jedynie naprawdę nieliczni zostaną przy tej grze by zgłębiać jej tajniki. Co owocuje wysokim poziomem wśród graczy i niestety niska popularnością (zero serverow w pl). Infiltration jest stale rozwijane i co najważniejsze twórcy zamierzają nie zmieniać założeń jak to zrobili niedawno twórcy Strike Force dożąć do zwiększenia akcji co zraziło wielu graczy (i przysporzyło tez nowych). W szykującej się już wkrótce wersji 2.9 (obecna 2.86) autorzy zapowiadają dużo zmian takich jak poprawki różnych bugów, nowe typy broni, nowe tryby, nowe menu (nareszcie;) i co najważniejsze dużo nowych map. Pod tym względem autorzy się postarali serwując nam 21 nowych map co w połączeniu z obecnie wydanymi 3 oficjalnymi mappackami i zapowiadanym równolegle do 2.9 mappackiem TbuildT (nie trzeba przedstawiac – klasa sama w sobie) Desert Storm zawierającym 19 map daje zawrotną liczbę (a trzeba zaznaczyć, że nieoficjalne amatorskie mapy też stoją na najwyższym poziomie). Naprawdę gorąco polecam ten mający wiele wyjątkowych rozwiązań mod.

(c)2002 Pajda

Patch 4.69d (win exe)
Patch 4.69d (win zip)
Patch 4.69d (Linux)
UT3 Patch 5
Unreal Tournament 3 BetaDemo
2k4 Patch 3369
2k4 lnx Patch 3369
2k3 patch 2225
UTPG Patch 4.51b
UT Patch 4.36



2000-2021 by unreal.pl Team

Projekt, grafika, wykonanie: Łukasz "Dark One" Kozioł
© 2000 Site copyrights by Łukasz "Dark One" Kozioł
Wszelkie prawa zastrzeżone.